Milota je urbanistická expertka a edukátorka, která se zabývá správným navrhováním měst a veřejných prostor. Angažuje se v propojení soukromého a veřejného sektoru, participuje na vzdělávacích projektech a ještě víc je zajímavý její přesah do problematiky genderového rozdělování. Podívejte se na povídání o jejích zkušenostech, zážitcích a názorech.
Hoci polovicu populácie tvoria ženy, väčšinu budov a miest navrhli muži. Ako by vyzerali naše domy, ulice či mestá podľa žien? Opýtali sme sa na to expertiek na architektúru a urbanistiku.
To pro nás představuje otázku, jak využít, znovu použít a zadržet vodu jako zdroj a pro zavlažování. Potrubí jsou stará a zastaralá, v příliš mnoha vodních tocích byla potrubí nainstalována a příliš mnoho oblastí má nepropustné povrchy. A co se slunečního světla týče, musíme se ptát - kde a jak můžeme sluneční energii shromažďovat a využívat?
,,Klasickí ekonómovia napríklad David Ricardo alebo John Stuart Mill, nehovoriac o Malthusovi, tí všetci sa domnievali, že ten rast a rast produkcie musí niekedy skončiť. Avšak ekonómovia, ktorí nastúpili na konci 19. storočia, kedy sa ekonómia zmenila a vznikla marginalistická revolúcia, kde ekonómia začala pracovať s diferenciálnym počtom a viac sa matematizovala, tak tam sa objavila predstava, že rásť možno donekonečna, pretože v matematickej sfére sa to dá. Od tej doby sa to s nami ťahá. Problém je tiež v tom, že dnes sme do rastu už tlačení. Vybudovali sme si systém, ktorý je na raste závislý.’’
,,S neziskovými organizáciami, ktoré sa v téme podpory žien angažujú mám síce dobré vzťahy, ale stále cítim ich obavu spájať sa s politikmi, čo je škoda, pretože bez toho, aby sa so mnou napríklad niekedy postavili na tlačovku, nebudeme schopní tlačiť témy rovnosti do médií a vytvárať tak verejnú mienku, či tlačiť na vládu.'‘
Vysídlení pouliční prostituce je obvykle prioritou ve čtvrtích probíhajících procesem gentrifikace. Tento výzkum, zaměřený na sousedství Alhambra v Bruselu a Józsefváros v Budapešti, vymezuje opatření, která přijaly místní samosprávy, policie a další místní subjekty k odstranění pouliční prostituce. Cílem výzkumu je identifikovat tyto opatření, odrážet jejich důsledky a zkoumat jejich výsledky. Současně dokumentuje a mapuje změny v městské krajině a nařízení zaměřené na vysídlení prostituce, jakož i změny pouliční prostituce. Na závěr práce shrnuje doporučení, které se týkají místní samosprávy.